Det här är återigen en Hoya som man har delade meningar om. Den här Hoyan har jag köpt med namnet Hoya villosa. Hoya villosa hittades i Vietnam (forna Indochina) och publicerades 1912 av Costantin.
Den är väldigt lik Hoya globulosa och många anser det vara samma (alltså den som cirkulerar som Hoya villosa, det är ju inte säkert att denna stämmer med typen som kanske inte ens finns i odling).
När jag jämför bladen på Hoya villosa med bladen på Hoya globulosa så är villosas blad betydligt ludnare och bladkanterna är väldigt vågiga, mycket väl medveten om att man inte kan artbestämma med hjälp av bladen.
Jag kallar den fortfarande den här plantan för Hoya villosa, den påstås också vara betydligt blomvilligare än Hoya globulosa, nåja!!!